23 Nisan 2012 Pazartesi

Ehl-i Keyf'in Kütüphanesi: Gözlerini Sımsıkı Kapat


John Verdon'unun Dave Gurney serisinin ilk kitabı olan Aklından Bir Sayı Tut'tan daha önce bahsetmiştik. İlk kitap klişelerle dolu olsa da güzel bulmacalar içerdiği için bir solukta okunuyordu. Ne yazık ki aynı şeyi ikinci kitap için söylemek mümkün değil! Öncelikle şunu söylemek lazım ki yazarın ilk kitabını okuyan bir okur için ikinci kitabın neredeyse yarısı gereksiz. İlk kitapta Dave Gurney'in içine kapanık, bulmaca çözmeyi seven ama özel hayatında ketum olan biri olduğunu öğrenmiştik. Bu huyları yüzünden hem ilk eşinden olan oğlu hem de ikinci eşi ile iletişim sorunları yaşadığını yazar bize uzun uzun anlatmıştı. Verdon bu anlattıklarını unutmuş olacak ki neredeyse aynı olayları ikinci kitabında bir kez daha anlatıyor. Gurney'e yine çözülmesi çok zor bir olaya yardım etme teklifi geliyor, Gurney yine bahçesiyle uğraşmak yerine bu işleri kabul ediyor, Gurney'in eşi bir kez daha işi kabul ettiği için kapris yapıyor. Kitap boyunca bu çekişmeyi bıktırana kadar okuyup duruyoruz. Artık öyle bir noktaya geliyoruz ki “E be kadın, bu adamın dedektif olduğunu bile bile neden evlendin o zaman?” diyoruz. Tam da bunu dediğimiz anda Bayan Gurney’e bir haller oluyor ve durup dururken kocasını desteklemeye karar veriyor. Gazı alan Dave bir çırpıda olayı çözmeye başlıyor. Bu arada Verdon’un araba sahnelerine dair bir takıntısı var sanırım, ilk kitapta da ikinci kitapta da dedektifimiz arabasında duygu yüklü bir an yaşayıp hüngür hüngür ağlıyor.

Öyküdeki karakterler -cinayetin etrafındaki kişiler hariç- ilk kitaptaki ile aynı; küfürbaz Jack Hardwick, hodük başkomiser Rod Rodrigez ve beceriksiz ekibi, cilveli Sonya ve bölge savcısı Kline. 

İşin bulmaca kısmına gelirsek, bu seferki bulmacamız ne yazık ki ilk kitaptaki kadar parlak değil. Hayatında birkaç detektiflik romanı okuyan biri henüz kitabın ortalarında katili çok rahatlıkla tahmin edebiliyor. Asıl sorun kitabın tahmin edilebilir olmasından çok kurgusunun inandırıcı olmamasından kaynaklanıyor. Yılların kurt dedektifinin Jykynstyl’ın tuzağına düşmesinden tutun da tüm dünyaya korku salan ama hepi topu üç dört kişiden oluşan Skard ailesine kadar kitaptaki birçok şey aklınıza yatmıyor.

Kurguya dair diğer bir sorun ise kitabın daha ilerisinde ortaya çıkacak bir durumu okuyucunun gözünde makul göstermek için yaratılan ama öykünün içinde sırıtan estantaneler. Örneğin Dave öykünün başında birkaç kere polis akademisine ders vermeye gidiyor, bu esnada akademidekilere nasıl kimlik değiştirilerek kötü adamların arasına sızılacağını anlatıyor. Dersler esnasında bir öğrenci Dave’in dikkatini çekiyor, zannediyorsunuz ki bu kişi öyküye dahil olacak ama ne yazık ki bu gerçekleşmiyor. Onun yerine kitabın sonlarına doğru usta dedektifimiz kimlik değiştirerek kötü adamların ağzından tereyağından kıl çeker gibi laf alıyor. Meğerse sırf bu olayı yadırgamayalım diye kırk elli sayfa akademi geyiği çekmişiz.

Gözüken o ki Verdon’un parlak başlayan kariyeri, devam kitabı ile sönükleşmeye başlamış. Bir sonraki Dave Gurney kitabını okuyacağımı zannetmiyorum.

Puanlama:

John Verdon: 2.5/10.0

Ender Nail (Çevirmen): 9.0/10.0

Sonuç: Bu kitabı okumak yerine bence Aklından Bir Sayı Tut'u bir kez daha okuyun!

1 yorum:

  1. Beyaz fon üzeri siyah desenli kapağı olan kitaplardan korkacaksın arkadaş!

    YanıtlaSil